TT tiim naases Blink festivalilt positiivsete emotsioonidega

1-6.08 toimus Norras Blink festivali nimeline kommertsüritus. Suurem osa võistlusprogrammist toimus Sandnes-i linna südames, kuhu oli rajatud 1,1 km pikkune rullsuusaring koos spetsiaalselt võistluse tarbeks ehitatud sildade ja lasketiiruga.

Kadunud pagas

TT tiimi jaoks algas reis Norrasse närvesöövalt. 1. augustil alustasid Tuuli, Susan, Robert ja Indrek teekonda lennuga Stavangerisse. Reis koosnes kahest lennust: Tallinn-Oslo ja Oslo-Stavanger. Oslosse jõudsime hilisel kellaajal ja meie järgmine lend oli hommikul, alles 9 tunni pärast. Öö veetsime tiimiga lennujaama lähistel hotellis. 2. augusti hommikul jätkasime reisi ning maandusime Stavangeris. Lennujaamas tabas meid halb üllatus – kogu meie alumine pagas polnud Stavangerisse jõudnud. Pöördudes murega lennujaama töötajate poole, saime kiirelt selgeks pagasi kadumise tagamaad. Oslo-Stavangeri lendude vahe osutus nõnda pikaks, et oleksime pidanud vahepeal pagasi välja võtma. Teadmatusest me seda ei teinud ja seega oli meie pagas koos relvadega kusagil Oslos. Kuna lennujaamades valitseb suur koormus, siis ei õnnestunud kohalikul lennujaamal Osloga ühendust saada. Meie pagasi probleemi kohta edastati e-mail ja loodeti, et keegi ka seda loeb ning annab käsu paigutada meie asjad järgneva lennu peale. Esimese stardini oli aega vähem kui 24h, varustust ega spordiriideid meil polnud, mispeale asusime lihtsalt oma elamist välja võtma ning toiduvarusid soetama.

Elamine sai võetud Sandnes-ist veidi eemal Stavangeris. Pesitsesime merest mõnesaja meetri kaugusel avaras apartmendis.

Õhtuks oli selge, et pagas enam ei jõua, mispeale suundusime poodidesse, et soetada omale trenniriided. Tuuli ja Robert olid registreeritud järgmisel päeval toimuvale Lysebotn-i tõusuvõistlusele ja keha käima saamiseks oli neile suisa hädavajalik läbida võistluseelne treening. Tuuli tegi lahtijooksu staadionil, Rober käis jõusaalis.

Üllatuseks kirjutas hilisel kellaajal Tuulile sotsiaalmeedia postituste peale lätlanna Bendika Baiba, kes pakkus oma elukaaslasest treeneri varustust – saapaid ja suusakeppe. Koheselt sõitsime Bendika juurde, et kätte saada lubatud varustus. Kui varustus käes, uurisime põgusalt ka Oslost saabuvate lendude aega ja selgus, et selle päeva viimane lend just maandus, mispeale otsustasime enne öömajja jõudmist ka lennujaamast läbi käia. Seal tabasid meid rõõmustavad uudised – kõik peale relvade olid jõudnud ja tõusu võistluseks vajalik oli nüüd olemas!

Tuuli omale kõige odavamaid trenniriideid poest soetamast

Bendika Baiba oli valmis meid hädast välja aitama, pakkudes oma elukaaslasest treeneri suusavarustust

(3.06) - Tõusuvõistlus

Tõusuvõistlus toimus maalilises Lysenbotn-i külas, mis on mägede poolt ümbritsetuna üsna isoleeritud ning sinna pääseb vaid laeva või autoga. Autotee on kitsas ja kurviline, just sedamööda kulgeb ka tõusuvõistlus.

Sportlased toimetati võistluspaika laevaga. Esmalt startisid naised ja hommikul alustaski Tuuli teekonda koos abipersonali rollis oleva Indreku ja Susaniga pea 2h pikkust laevasõitu Lysenbotni. Saabudes võistluspaika sadas tugevalt vihma. Soojendust tasus alustada võimalikult hilja, et mitte läbi leotada oma saapaid ja seega jõudis Tuuli enne suurt pingutust rullitada vaid 15 minutit.

Indrek ja Susan liikusid korraldaja transpordiga stardi eel tõusu otsa, et ülevalt võistlejatele varukeppidega vastu liikuma asuda, juhuks kui tõusul kepp puruneb. Korraldaja poolt oli tagatud varukeppide punktid võistluse esimeses pooles, teises osas oli varu suusakeppide vajamineku tõenäosus oluliselt väiksem võistlejate hajumise tõttu.

Tuuli startis tagumisest otsast, seega tuli alguses hea positsiooni nimel kõvasti vaeva näha. Esmalt oli vaja pääseda kukkumisest, sest neid juhtus pärast startimist mitmeid. Esmalt kulges rada piisavalt laialt, et korraga mahtusid kõrvuti sõitma 3 sportlast, edasi läks tee kitsamaks ja sõitma mahtus kahes reas, kuniks saabus tunnel, kus sportlased sõitsid ühe pika hanereana. Vihmasaju tõttu oli asfalt libe, raja esimene pool nõudis keppide najal sõitmist. Tuulil õnnestus start tagasilöökideta, vaikselt asus ta pundist läbi murdmist, kuniks jõudis tunnelis järgi paraja tempoga sõitvale seltskonnale. Paraku murdis ta tunnelis kepi, läbis umbes 500 meetrit ühe kepi najal ning jäi maha hea tempoga liikunud pundist. Tunnelis treenereid ega teenindavat personali polnud, seega sai Tuuli uue kepi alles tunnelist väljudes, ühelt tundmatult treenerilt. Asemele saadud suusakepp oli Tuuli enda omast pea 15cm lühem ja võistlust oli raske jätkata. Tempo langes kõvasti, rütm oli sassis. 3 km enne finišit seisis varukepiga Indrek. Pärast õige pikkusega suusakeppide saamist läks võistlus kohe ladusamalt edasi, Tuuli jõudis mööduda veel mõnest tüdrukust, aga kokkuvõttes oli selle kepi vahejuhtumiga liialt energiat raisku läinud, et sooritada mõni ilusam tulemus. Tuuli finišeeris 36. kohal.

Mehed startisid mõned tunnid pärast naisi, saabudes võistluspaika eraldi laevaga. Põgusalt jõudis Tuuli veel Robertile jagada paar nõuannet ja siis liikus juba naissportlaste laev tagasi Sandnes-i.

Lisaks Robertile startis Eestlastest ka Rene Zahkna. Mõlemale mehele oli samuti selline võistlusformaat esmakordne. Mehi oli stardis veelgi enam kui naisi aga Robertil õnnestus saada hea stardipositsioon. Stardist tuhises ta minema maailma murdmaasuusa eliidiga samas pundis. Murdmaa mehed alguse tempoga tagasi ei hoidnud ja Robert sõitis end võistluse esimese poolega täiesti tühjaks. Tema tempo langes võistluse teises pooles ning finišijoone ületas ta 68. positsioonil. Teine stardis olnud Eestlane, Rene, startis tagumisest otsast. Ta ei pääsenud võistluse alguses aeglasematest meestest mööda, kuid hiljem noppis võistlejate hajudes järjest eespoolseid kohti, saavutades lõpuks 52. koha.

Tõusuvõistluse päeva lõpuks olid meieni jõudnud ka kadunud relvad, seega olid selleks korraks meie pagasi mured lahendatud.

Laevaga võistluse starti

Pärast Tuuli sõitu ja enne meeste starti

Norra paneb meid jätkuvalt proovile

4.08 oli võistluste vaheline päev, võimalus teha komplekstreening rullidega Stavangeri lasketiirus. Trenn sujus kõigil hästi ja meie sportlased olid valmis järgneva päeva võistlusteks. Tagasilöögina purunes trenni lõppedes Tuulil suusasaabas. Pöida hoidva plastikosa kinnituskruvi oli kukkunud küljest ja kuskile rullirajale haihtunud. Ilma selle kruvita on saabas ebastabiilne ja isegi, et ohtlik. Puuduliku osa sai soetatud ehituspoest, kuid tegemist polnud originaaljupiga ning see kruvi osutus veidi liiga pikaks. Kruvi lühemaks lihvimiseks pöördusime ettejuhtuvasse remonditöökotta, kus sealsed töötajad lahkesti meie mure lahendasid.

Saabas sai parandatud sellise lahendusega

(5.08) - Duelllaskmise reeglite muutus ning Tuuli suurepärane tulemus supersprindis

5.08 oli kavas kaks võistlust. Võistlustele eelnes 45 minuti pikkune pealelaskmine. Kuna keset linna rajatud ajutises tiirus oli vaid 15 laskekohta, jagasid ühte pealelaskmiskohta mitmed sportlased. Seega oli lisaks Eesti esindajatele meiega ka Rootslased ehk ühel märgil lasi 6 sportlast. Üllatusena polnud Rootsi esindajate treener võistlustele jõudnud ja neile tõttas appi Indrek, kes aitas nii Linn Perssonil kui Jesper Nelinil oma tihedused keskele saada. Etteruttavalt võib mainida, et just eelmainitud põhjusel on ka Indrek Linn Perssoni laupäevasel massi võistlusel esikoha saavutamise juures suur roll.

Reedel toimus esmalt duelllaskmine, mis koosnes eelvoorudest ja finaalist. Edasipääsemiseks oli tarvis tabada võimalikult kiiresti kõiki 5 metallmärki. Kasutada sai kõiki nelja salvetäis padruneid (20tk). Susan ja Tuuli seda ei teadnud, sest eelnevatel aastatel oli märkide tabamiseks 1 salvetäis padruneid (5 padrunit) ja lisaks 3 varupadrunit, mis kõik olid eraldi salvedes. Kuna nii Tuuli kui Susan vajasid lisapadruneid siis salvede vahetus röövis niivõrd kiire võistlusformaadi puhul tohutult aega. Sellele vaatamata õnnestus Tuulil edasi pääseda. Poolfinaalis tegutses Tuuli siiski liiga aeglaselt ja langes võistlustulest välja.

Robert tegi duelllaskmises kavala lükke, kui otsustas võtta jalast tossud ning võistelda paljajalu. Idee poolest peaks paljajalu lastes tasakaalu veidi rohkem olema, aga adrenaliin tegi oma töö ning paraku Robert edasi ei pääsenud.

(5.08) - Võistus jätkus supersprindi kvalifikatsiooniga

Võistlejad lasti rajale 15 sekundiliste intervallidega. Läbida tuli 2 tiiru, lamades ja püsti. Pealelaskmist selleks võistluseks enam eraldi ei olnud ja tuli loota, et tihedus on mõni tund hiljem endiselt keskel.

Finaali õnnestus pääseda meie tiimist vaid Tuulil, kuigi ka Susan ja Robert tegid samuti ilusad kvalifikatsiooni sõidud.

Finaalis lasi tuuli kokku 5 trahvi. Sellega saavutas ta supersprindi kokkuvõtteks 5. koha, jättes selja taha mitmed maailma tipud.

(6.08) - Susan säras mass startides

Viimasel võistluspäeval olid kavas mass stardid. Mass stardid viidi läbi eelvoorudena. Päeva stardi suurim üllataja oli Susan, kes sõitis end esmalt 4. kohalt poolfinaali ja poolfinaalist suisa 2. kohalt lõppvõistlusele. Finaalis eksis Susan 5. lasul ja saavutas tubli 12. koha.

Ennast ületas ka Robert, kes pääses edasi poolfinaali. Poolfinaalis kogunes Robertil paraku 5 trahvi ja sellega ta edasi ei pääsenud.

Eelmisel päeval säranud Tuuli eksis esimeses sõidus suisa 7 lasul, lõpetades oma veerandfinaali viimasena ning langedes sellega võistlustulest. Lamadestiirus kogunenud nelja eksimust proovis ta päästa kiirtulega püstitiirus, paraku lisandus siis veel kolm eksimust ja sellega oli võistlus tema jaoks lõppenud.

Numbrite väljastus

Indrek laskude sportlastele laske näitamas

Pealelaskmine

Blink festivali tulemused leiab SIIT.

FOTOD (autor: Manzoni/ NordicFocus)