Viimane ettevalmistuslaager Rootsis, Idres

Alles see oli kui kogunesime TT tiimiga oma selle hooaja esimesse laagrisse Elvas. Meiega oli värskelt liitunud ka karjääris kannapöörde teinud Hanna-Brita, kes seni madistas murdmaasuusa radadel.

Nüüdseks on üle poole aasta tõsist tööd selja taga ja hiljaaegu sai punkt pandud ka ettevalmistusperioodi viimasele laagrile. Suur töö on tehtud ja jäänud on aasta magusaim periood- võistlushooaeg!

1-14.novembril olime TT tiimiga oma viimases ettevalmistus laagris Rootsis, Idres. Idre on meie lumelaagri kohaks olnud juba mitmeid aastaid. Pikk kunstlumering, suurepärase spordikompleksi ja mugavate elamistingimustega meelitab kohale selleks perioodiks ka teiste rahvuskoondislaste tiimid. Seega kasutasid Idres treenimist lisaks Rootsi laskesuusa ja murdmaa koondislastele ka Prantsusmaa, Tšehhi, Leedu, Läti, Ukraina, Slovakkia ja Kreeka parimad laskesuusatajad.

Laager Idres möödus kergete tagasilöökide kiuste siiski plaanipäraselt. Laagri esimese poole ilm meid ei hellitanud, enamus päevi möödusid vihmasaju saatel. Vihmasadu ja plusskraadid olid ka suusarajale väga hävitava mõjuga. Olenemata spordikompleksi töötajate ponnistustes, oli rada trennides ülimalt pehme ja aeglane, mustust ja kive täis. Pidevalt toodi rajale peale uut lund, mis 

peagi haihtus vihmasaju mõjul. Karmid ilmad ja väsitavad lumeolud tegid meie sportlaste kehad viirustele vastuvõtlikumaks ja ei pääsenud meist keegi kergest külmetushaigusest. Õnneks meie keskis möllav haigus osutus üsna kergesti kulgevaks ja treeningplaanidesse suuri muutusi teha polnud tarvis.

Üldjoontes täitis laager oma eesmärki. Kõik trennid said tehtud nii nagu laagri alguses planeeritud ja nüüdseks oleme valmis suunduma võistlusareenile!

Laagri ajale sattus ka isadepäev. Kuna meie tiimis kannab isatiitlit Indrek siis meisterdasid sportlased talle isadepäeva puhul suisa 2 kooki, esimene ebaõnnestus pisut.

Laskesuusatamise hooaeg sai avalöögi!

12-13.11 toimusid Idres Rootsi meistrivõistlused, kus osalesime TT tiimi täie koosseisuga.
Võistlus kujunes üsna rahvusvaheliseks, osalejate seas oli lisaks Rootslastele ja Eestlastele ka Prantsusmaa, Tšehhi, Läti, Ukraina, Kreeka, Belgia esindajad.

Idre temperatuurid olid juba mitu nädalat püsinud plusskraadides ja pidevad vihmasajud panid võistluse läbiviijad korralikult proovile. Vihm ja soojad temperatuurid muutsid raja ülimalt pehmeks, aeglaseks ja mustaks. Võistluspäeva hommikuks oli siiski suudetud rada piisavalt korrastada, et starti asusime oma võistlusuusaga.

Ürituse korraldus meenutas mõnda suuremat rahvusvahelist võistlust, rajal toimuv fikseeriti transponderite abil, kohal oli tv-ülekande meeskond ning rajal olid kaasa elamas mitmeid fänne. See eest soojenduse ja pealelaskmise osa kujunes üürikeseks. Püsside paika saamiseks oli aega vaid 20 minutit ja soojendust suuskadel sai teha võistlusrajal, vaid siis kui võistlust parasjagu ei toimunud. Harjumatult lühike stardi eelne ettevalmistus tekitas mõnes meist korralikult segadust, nii jäi näiteks Tuulil esimese päeva stardis soojendus praktiliselt tegemata ja Hanna-Brita ei saanud üht tehnist kurvi harjutada, mis maksis talle valusalt hiljem ka kätte.

12.11 Lühike individuaal

Esimesel võistluspäeval oli kavas lühike individuaal. Selles formaadis tuleb meestel läbida 5x3km ja naistel 5×2,5 km. Lasta tuleb L+P+L+P ja iga möödalask annab 45 trahvisekundit.

Esimesena olid kavas meeste sõidud. TT tiimi esindas loomulikult Robert, kelle jaoks olid nädalavahetuse stardid määrava tähtsusega MK-le pääsemiseks. Eestlastest olid veel kohal Ivar Vsivtev, Tuudor Palm, Mark-Markos Kehva, Markus Faster.

Robert eksis tiirudes viiel korral, kuid näitas tubli suusasõitu ja saavutas 25.positsiooni.

Pärast mehi oli naiste kord. TT tiimi esindasid Tuuli, Susan ja Hanna-Brita, lisaks oli Eestlastest kohal ka juunioride koondislane Mirjam Faster. Võistlus võttis meie jaoks ootamatud pöörded kui Hanna kaotas suuskade üle kontrolli ning kukkus enne viimast lasketiiru nõnda õnnetult, et pidi võistluse katkestama. Hanna põrutas kergelt oma jalga kuid õnneks ei takistanud see tal järgneval päeval starti asumast.

TT tiimi tüdrukud tegid ilusad sõidud, Tuuli lasi 4 trahvi ja saavutas 16.koha, Susan kogus 3 trahvi ning oli 20. ning Hanna oli enne kukkumist lasknud algaja kohta suhteliselt hästi- 8 trahvi.

Tulemused leiad SIIT.

13.11 Sprint

Pühapäeval olid kavas sprindid. Meestel 10km, naistel 7,5km. Öösel olid tabanud Idret miinuskraadid ja rajamasin ei suutnud hommikul enam lund kokku pressida. Seega oli suusaraja pealmine osa kaetud paksu suhkru taolise massiga, mille all peitsid ennast ootamatud jäised osad.

Sprindipäevaks lisandusid Eestlastest starti veel Jüri Uha, Marten Aolaid, Markus-Rene Epner. Meeste jaoks oli ka see võistluspäev MK-le pääsemise kaaluga. Paraku ei saanud meie Robert enda võimeid pühapäeval realiseerida. Robert langes ootamatu jäise osa ohvriks, kaotades kiirel kurviga laskumise suuskade üle kontrolli, mispeale lõpetas ta oma võitluse kaitsebarjäärina pandud võrgu sees. Võrgust välja saamiseks oli tarvis korraldajate abi ning tema vabastamiseks kulus mitu head minutit. Kukkumise tagajärjel murdis Robert mõlemad oma suusakepid, relva küljest oli lahti tulnud käerihm ning haiget tegi parem käsi. Mõistagi pärast sellist kukkumist polnud Robertil mõistlik võistlust jätkata.

Naiste stardiks olid rajaolud veidi paranenud. Plusskraadid muutsid lume pehmemaks ning suusa kurvides paremini juhitavaks. Siiski oli Hanna-Brita ja Roberti kukkumised teinud tüdrukud liiga ettevaatlikuks ja laskumistel kaotati palju väärtuslike sekundeid. Tuuli oli meist parim, kogudes 2 trahvi ning saavutades jällegi 16. koha. Susan lasi samuti 2 trahvi ning sõitis end sellega 25.positsioonile. Suure üllatuse tegi Hanna-Brita kes kogus vaid 3 trahvi ning lõpetas 33. kohal. Selle tulemusega kompentseerist ta küll oma eelmise päeva õnnetut starti.

Tulemused leiad SIIT.

Kokkuvõttes olime sellel aastal tulemuste mõttes eimidagi ütleval positsioonil. Siiski suusasõidu kaotuseid arvestades on kõik meie sportlased teinud kena edasimineku. Kaotus maailma absoluutsele tipule on tunduvalt väiksem kui varasematel aastatel. Seis on hea ja oleme valmis hooajale vastu astuma!

Tiim läheb mööda ilma laiali

Tuuli, Susan ja Robert osutusid valituks Kontiolahti maailmakarika etapi koondisesse. Hanna-Brita alustab võistlemist IBU karikasarjas, mille esimene etapp Norras jäeti lumepuuduse tõttu ära ja karikasari saab alguse hoopiski 28.11 Idres.

Idre laagri lõppedes läheb meie tiim mõneks ajaks laiali. Tuuli, Robert ja Indrek sõidavad nädalaks Eestisse, et enne MK karusselli korda ajada viimased kodused toimetused.
Susan suundus Idre laagrist otse Soome ja jätkab treeninguid Kontiolahtis.

Hanna-Brita teeb kaasa IBU karikasarja võistlused Rootsis ja Itaalias.