Östersundi saabumine, sisseseadmine, esimesed trennid ja hooaja esimene maailmakarika etapp!

Saabusime tiimiga Östersundi teisipäeval. Tuuli ja Indrek tulid Eestis, Susan ja Robert, kes pidid Norras oma MK koha eest võitlema, sõitsid kohale mööda maad tiimi bussiga. 

Koondise sportlased majutati hotelli, Indrek, kes viimasel hetkel omale elamist organiseerima asus, sai koha omale 15km sportlaste hotellist eemal olevasse metsaonni. Metsaonn ise on kõigi võimalustega ja väga hubane, aga wc-s ja pesemas tuleb käia üle õue asuvas kõrvalmajas.

Esimesed päevad MK sarja tulekul on alati saginate rohked. See aasta tänu vaktsineerimistele on õnneks piirangud ja toimingud mõnevõrra leebemad kui eelmisel hooajal.

Vaktsineeritud pääsevad rutiinsest testimisest ja samuti ei pea MK mulli sisenemiseks oma koroona negatiivsust enam tõestama. Teisiti on, aga nendega kellel koroona immuunsus puudub. Nendele kehtivad endiselt karmid testimis kohustused, kusjuures sellel aastal tuleb kulud katta neil endil.

Esimestel päevadel tuli läbida kõik starti pääsemiseks vajalikud eelnevad protseduurid. Esmalt tuli ära käia materjali kontrollis. Kuna laskesuusatamise populaarsus on meeletu ja telepildil ning meedial on tohutu kõlapind siis igasugustele reklaamidele on kehtestatud piirangud.

Võistlusvarustusel tohib olla vaid teatud maht reklaami osa ja selleks, et kõik vastaks nõuetele tuli meil läbida eelnevalt kontroll. Kui 

varustus talve jooksul ei muutu, piisab vaid ühest käigust. Materjali kontrollis mõõdeti üle meie logode pindalad, loeti üle ja jäädvustati meie logode elemendid. Materjali kontrollile järgnes relvakontroll, millel on esmalt ohutuse tagamise eesmärk, aga ka sarnaselt materjali kontrollile, logode mahu mõõtmine ja hindamine. Meie õnnetuseks ei vastanud Susani relv nõuetele, tema päästikut ümbritsev ala polnud piisavalt kaetud ja kontrollist läbi teda ei lastud. Relva puust osale tuli ehitada juurde taheneva möginaga piisav ala, et päästiku ümbrus nõuetekohaselt kaetud oleks. Järgmisel päeval kui viga parandatud, läbis Susan kontrolli uuesti ja pääses probleemideta.

Sarnane relvakontroll eelneb võistlejatel ka enne starti, juhuks kui kellegil on relva juures midagi muudetud. Selleks on aega pealelaskmise algusest kuni 15 minutit enne esimese starti.

Et telepildist asi huvitavam oleks võtsime ette ka käigu fotosessioonile ja rohelise tausta poseerimis kaadrite filmimisele. 

Stardieelsete päevade treeningud sujusid normaalselt. Tiirude osad olid meie jaoks alguses veidi konarlikud, kuna koondise peatreener Fjodor Svoboda ja abitreener Daniil Steptšenko pole meie treenimisega eelnevalt kokku puutunud ja neil puudub aimdus meie tüüpvigadest ja eelistustest laskude näitamise osas. Päev-päevalt kohanesime nii meie nendega kui nemad meiega ja laskmised sujusid suuremate vangerdusteta.

Võistluspäevad

27.11 individuaal

Stardis olid meie tiimist Tuuli ja Robert.

Individuaali hommikul valitsesid Östersundis krõbedad külmakraadid, millega pole me veel see aasta kokku puutunud, keha pole sääraste temperatuuridega harjunud ja sooja hoidmine oli paras väljakutse. 

Tuuli otsustas startida külma trotsimiseks käpikutega, mille planeeris ta visata enne esimest tiiru raja äärde. Aga mis tal meeles polnud, oli käpikute ära võtmine. Seega esimesse tiiru tulles läksid mõned väärtuslikud sekundid nende kinnastega pusimise nahka. Üldjoontes kujunes võistlus Tuuli jaoks suuremate vangedusteta ja kokku kogutud kolme trahviminuti juures finišeeris ta 41. positsioonil, jäädes esimesena ilma punktikohast. 

Kuna Robertil oli eelnevatel päevadel probleeme lasketiirudes siis pealelaskmisele läks teda juhendama lisaks koondise treeneritele ka Indrek. Võistlus ise oli täielik ebaõnnestumine. Tiirudes kogus ta suisa 7 trahviminutit ja rajal “põles” ta läbi. Noore poisina ei suutnud ta suurvõistluse olukorras endale omast sõitu teha ja sellega saavutas ta alles 112. koha.

28.11 sprint

Stardis olid meie tiimi naispere, Tuuli ja Susan

Sprindi päev kujunes meie tüdrukutele rahuldavalt. Tiirud õnnestusid, mõlemad tüdrukud lasid lamades puhtalt ja püsti piirduti 1 trahviringiga. 

Tuuli avas selle sõiduga ka punktiarve, saavutades 37.koha. Sõidu tunne oli küll parem kui individuaalis, aga kiirusest jääb veidi vajaka. Östersundis oleku ajal on puudu jäänud särtsakusest. Põhjus on ilmselt lihtne, enne mk starte ei julgenud me teha maksimaalset pingutust nõudvaid treeninguid, et mitte tekitada kurnatust juurde pikast laagrist jäänud väsimusfoonile. Nüüd on vaja vaid teha veel starte, et ennast paremini käima saada.

Susan saavutas oma sõiduga 74. koha, olles Tuuli järel eestlastest 2. naine. Susani areng sõidukiiruse osas on märgatav, kärpinud on ta sprindi keskmisest kaotusest suisa 30 sekundit, olles ise teinud mitte enda kõige paremat suusa sooritust.

Tuuli osutus sprindi päeva finišis “väljavalituks” dopingukontrolli osas.

Dopingukontroll on pisut tüütu tegevus, sest finiši ja vereproovi vahele peab jääma vähemalt 2h, selle aja sees, ei tohi hetkekski ametniku silma alt kaduda, peale sõitmine on enamasti välistatud ja tühja ootamist on palju.

Pikemalt meie Östesrundi esimesest nädalast saab lugeda Topauto blogist

Kellel stardid telepildi vahenduses vaatamata jäid siis ülekandeid saa järele vaadata SIIT.

Edasine

Kuna Robert ei suutnud teha siin MK-l oma seisundile vastavat sooritust siis otsustati teha vahetus IBU cupi pundiga. Seega sõitis Robert Sjusjoeni, kus juba 1.12 on kavas supersprint. Roberti asemel toodi laupäevaseks, 4.12 toimuvale meeste teatele sõitma Raido.

IBU cup Sjusjoneis algab juba kolmapäeval. Pöidlad pihku ja datacentrid lahti, sest kell 11.00 hakkavad eelsõidud. Robert on 12. startija!

Järgmine maailmakarika start leiab aset 2.12, kui kavas on taas sprindid. Mõlemad meie tüdrukud on stardis.

Nii MK kui IBU cupi tulemused, analüüsid ja live-i leiad SIIT!