Algas laskesuusahooaeg!

MK etapp Kontiolahtis

Tuuli, Susan ja Robert alustasid hooaega maailmakarika sarjas, mille avaetapp leidis aset Soomes, Kontiolahtis. Susan sõitis Kontiolahtisse otse meie viimasest lumelaagrist, Tuuli ja Robert käisid enne MK etapi algust korra ka Eestis.

Eestis oleku periood sattus ilma mõttes täpselt selline, et õues oli sisuliselt võimatu tugevaid treeninguid läbi viia ja seega pidid Tuuli ja Robert sportima paljuski siseruumides. Siseruumides treenimine tegi keerulisemaks Kontiolahti krõbedate temperatuuridega kohanemise, sest Soome jõudes valitsesid seal -10 külmakraadi koos suure õhuniiskusega. Tiiru trennides kippus külm üsna kiiresti matil pikutades naha vahele pugema.

Majutus Kontiolahtis oli omanäoline, elasime endises kasarmuhoones. Kasarmuhoone asus staadionist vaid 2 km kaugusel, seega oli see võistlusareenile üks lähimaid võimalike majutusvõimalusi. Kasarmuhoone päris hotellimajutuse mugavusi ei pakkunud, aga see eest oli seal ohtralt ruumi, hea toitlustus ja isegi jõusaal.

Võistlused

Nagu alati on maailmakarika alguses kõvasti saginat nii korraldajatel, treeneritel kui ka sportlastel. Organiseerimist on kõvasti ja täita on vaja kõik starti pääsemise tingimused. Seega pidid meie atleedid läbima materjali kontrolli ja tegelema telepildi kaadritega. Sellel aastal sujusid kõik kohustused tavapärasest lihtsamalt ja keegi meist oma relva juures midagi muutma ei pidanud, ega ka katma riietel ülemõõdus logosid.

29.11 meeste individuaal 20 km

Selle hooaja maailmakarika sari sai alguse meeste individuaaliga. Stardis oli ka Robert, kes suutis juba esimese sõiduga teha oma MK parima tulemuse. Robert lasi kokku 2 trahvi, kusjuures need ainsad 2 koguski ta esimeses püstitiirus. Võistluse lõpetas ta 74. kohal.

30.11 naiste individuaal 15 km

Järgmisel päeval pärast meeste jõuproovi toimus naiste individuaal. Naiste tavadistants kujunes üsna närvesöövaks. Nimelt purunes pealelaskmise ajal Tuuli relva lukusüsteemis olev nõel. Aega nõela vahetamiseks enam polnud ja asendus saadi varurelvalt. Õnneks töötas varurelva lukusüsteem ka Tuuli relvas ning starti sai ta siiski asuda.

Tuuli jaoks oli mäng suures konkurentsis varakult läbi, sest juba esimeses tiirus kogus ta 2 trahvi. Järgnevalt lisandusid veel 2 lamades ja 1 trahv püstitiirus, mistõttu lõpetas ta võistluse viimases kolmandikus.

Susan oli tegemas suurepärast sõitu ning hoidis kõrget kohta kuniks viimase tiiruni. Esimesed 3 tiiru oli ta läbinud puhaste paberitega, paraku viimase laskmisega kogus ta 3 trahvi ja lõpetas võistluse 53. kohal.

Foto: Hendrik Osula

Foto: Hendrik Osula

Foto: Hendrik Osula

1.12 meeste teade 4×7,5 km

Teates sõitis esimest vahetust Rene, teist Kristo, kolmandat Raido ning ankrumehekes oli meie Robert. Teatesõidus näitasid Eesti mehed viisakat sõidukiirust ja olenemata Kristo poolt käidud trahviringist, hoiti head positsiooni TOP15 sees. Viimase vahetusena rajale tuhisenud Robert vajas vaid ühte varu ning võitles visalt viimasel ringil, noppides isegi 2 eesolevat meest ning finsiheerides 14. kohal.

Foto: Hendrik Osula

Foto: Hendrik Osula

1.12 naiste teade 4×6 km

Eesti naiskonna koosseis oli teates järgmine: Regina esimene vahetus, Tuuli teine, Susan kolmas ja ankrunaisena alles tõbine olnud Johanna. Kollektiivselt lasid Eesti tüdrukud suurepäraselt, ainsana pani kõigi kaasaelajate närvid pingule meie Susan, kes vajas lamadestiirus märkide alla saamiseks kõiki kolme varupadrunit. Ülejäänud tüdrukud piirdusid ühe varuga ja tänu edukale laskmisele lõpetas naiskond 10. positsioonil.

Foto: Hendrik Osula

Foto: Hendrik Osula

Foto: Hendrik Osula

3.12 meeste sprint 10 km

Pärast võistluste vaba päeva olid kavas sprindidistantsid. Paraku kogus Robert sprindis 2 trahvi ja lõpetas võistluse 89. kohal.

3.12 naiste sprint 7,5 km

Suure üllatuse tegi Susan, kes lasi mõlemad tiirud puhtalt ning lõpetas võistluse oma MK kõrgeima koha ja esimeste punktidega! Susan kindlustas omale 39. kohaga hea positsiooni järgmise päeva jälitussõiduks.

Tuuli võistlus kõrgete kohtade nimel lõppes taaskord esimeses lamadestiirus, kus tal kogunes 2 trahvi. Ka püstitiirudes ei õnnestunud trahvidest pääseda ja kokku kogunes tal 4 trahvi. Sõidukiirus oli Tuuli sprindipäeval suurepärane, aga paraku ei piisanud sellest, et pääseda järgmise päeva jälitussõidu starti.

Foto: Hendrik Osula

Foto: Hendrik Osula

Foto: Hendrik Osula

4.12 naiste jälitus 10 km

Jälitusõitu pääses TT tiimist vaid Susan. Jälitusõidu päeval tabas Kontiolahtit korralik lumesadu ning rajaolud olid seetõttu üpriski aeglased ja pehmed. Sellest hoolimata näitas Susan täitsa konkurentsivõimelist suusasõitu, aga paraku eksis tiirudes tervelt viiel korral ja lõpetas võistluse 51. kohal.

Kõik tulemused ja analüüsid leiad SIIT.

Võistlusi saad järgi vaadata SIIT.

Nüüdseks on TT tiimi maailmakarikal osalejad juba kõik Hochfilzenis. Sprtlastel oli au reisida rahvusvahelise laskesuusa föderatsiooni poolt korraldatud lennuga otse Kontiolahtist Austriasse. Hooldetiim ja treener Indrek võtsid selle meeletult pika teekonna ette mööda maad.

Foto: Hendrik Osula

Pool aastat püssiga tööd ja juba koht punktipiiril!

Samal ajal kui meie kogenumad sportlased alustasid hooaega MK sarjas siis TT värskeim liige, Hanna-Brita alustas hooaega IBU cupi sarjas. IBU cup on nö B kategooria võistlus, kus esimese otsa sõitjad on kindlasti konkurentsivõimelised ka maailmakarikal, aga erinevate asjaolude sunnil pole nad MK sarja pääsenud. Laskesuusa maailma valitsevate riikide koondiste sisekonkurents on sedavõrd tihe, et MK sarjast välja jäänud sportlased võivad olla üle enamus muude riikide parimatest. Seega Hanna asus starti võistlussarjas kus esimese otsa konkurents on vägagi tugev.

Hooaja algus kujunes Hanna jaoks ebaõnne rohkeks. Esimese IBU cupi starti asus ta vale suusaga, haarates starti tomates suusaboksist kaasa määrimata paari. Nagu sellest vahejuhtumist vähe oleks siis individuaali pealelaskmisel, kus igal lasul on tohutult suur roll, lõhkus ta sarnaselt Tuulile oma relvanõela. Ka temal polnud aega enam nõela terve vastu asendama asuda ning vahetatud sai ära varurelvaga hoopiski lukusüsteemid.
Ebaõnne jada lõppes tema viimase Idre IBU cupi sõiduga, kui sprindidistantsil lasi lasi ta vaid 2 trahvi, kusjuures mõlemad kogunesid püstitiirus ning lõpetas võistluse kõrgel 43. kohal! Sellega täitis ta MK normi ja mine tea, võibolla näeme teda juba varsti ka MK radadel startimas!

Nüüdseks liigub IBU cupi koondis Itaalia poole, kus 15. detsembril jätkub karikasari Ridnaunis sprindi distantsidega.